Co ma wspólnego projekt hal murowanych z architekturą?
Hale murowane, dawniej były podstawowy typ hal, ustępują miejsca halom stalowym. Jakie są dwa rozwiązania i które jest lepsze? Obie konstrukcje są na podobnym poziomie z punktu widzenia stabilności, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Dlaczego więc mamy coraz więcej hal stalowych? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ponieważ oszczędza czas i pieniądze. Hale stalowe z płyt warstwowych są tańsze w realizacji i trwają znacznie krócej niż te same hale budowane tradycyjnymi metodami. Dla inwestorów te atuty sprawiają, że prawie zawsze decyduje się na inwestycję w hale stalowe.
Ważne aspekty hal murowanych
Niezwykle ważną zaletą budowy hali stalowej jest to, że jej budowa może trwać prawie cały rok i można ją rozpocząć w każdej chwili. W przypadku, gdy są wybierane projekty hal murowanych, a następnie budowy musimy liczyć się z przestojami w zimie lub złymi warunkami atmosferycznymi. Jednak do kosztu budowy hali stalowej należy doliczyć koszt przyszłych profesjonalnych usług i przeglądów hali. Jednak oszczędności kosztów na etapie budowy oraz szybkość, z jaką obiekt jest oddany do użytku i zaczyna generować przychody w praktyce, znacznie przewyższają późniejsze zwiększone koszty operacyjne. Decydując się na budowę magazynu, należy skupić się na konkretnej konstrukcji. Największą popularnością cieszą się hale stalowe i hale murowane, wykonane z tradycyjnym rzemiosłem. Obecnie na rynku możemy również znaleźć hale hybrydowe – jednak w tym artykule skupimy się na charakterystyce dwóch wcześniej wymienionych typów konstrukcji. Jaka jest między nimi różnica i które repozytorium byłoby lepszym wyborem?
Jak budowane są hale murowane?
Ceglana hala z pewnością przywołuje najbardziej tradycyjne obrazy architektoniczne. Budowa ścian murowanych, stawianych na fundamencie, przede wszystkim z bloczków betonowych w strefie podziemnej oraz w strefie naziemnej, z wykorzystaniem odpowiednio dobranych przez konstruktora materiałów murowych powszechnie dostępnych na rynku, takich jak pustak silikatowy czy pustak ceramiczny. Ze względu na materiały i technologię budowy hala murowana wymagała wielu roboczogodzin do wybudowania. Konstrukcja nadziemna ściany nie jest prefabrykowana, a wydajność pracy bezpośredniej rzadko przekracza 10 m2 powierzchni ściany na dobę dla każdego doświadczonego murarza. Dlatego budowa hali murowanej jest opcją wartą dalszego rozważenia dla inwestorów, którzy wymagają stosunkowo niewielkich i niskoprofilowych obiektów, a przede wszystkim niewielkiej rozpiętości konstrukcyjnej (rozstaw ścian). Wraz ze wzrostem wielkości hali powierzchnie ścian niezbędne do budowy budynku opóźniają proces instalacji, tym samym opóźniając możliwość korzystania z obiektu przez inwestorów oraz zwiększając koszty utrzymania placu budowy lub personelu inżynierskiego.