Depresja poporodowa – objawy i leczenie
Depresja poporodowa to problem zdrowia psychicznego, który dotyka wiele nowych matek po porodzie. Charakteryzuje się szeregiem objawów, w tym niepokojem, smutkiem i brakiem koncentracji. Stan ten może mieć szeroki wpływ na zdolność kobiety do opieki nad noworodkiem i innymi członkami gospodarstwa domowego, ale można go leczyć za pomocą terapii i leków.
Kiedy pojawia się depresja poporodowa i jak ją leczyć?
Depresja poporodowa pojawia się zazwyczaj w ciągu czterech tygodni od porodu. Może się ona rozpocząć bezpośrednio po porodzie lub do roku po nim. Objawy obejmują trudności ze snem, zmęczenie i wyczerpanie, drażliwość lub złość wobec innych (zwłaszcza dziecka), poczucie winy lub bezwartościowości, zmiany apetytu (jedzenie więcej lub mniej niż zwykle), problemy z koncentracją lub zapamiętywaniem. Depresja poporodowa może również powodować, że kobiety odczuwają niepokój związany z opieką nad nowym dzieckiem lub martwią się, czy będzie ono bezpieczne, gdy zostanie samo z innymi członkami rodziny.
Objawy depresji poporodowej, czy można są skutecznie leczyć?
Objawy depresji poporodowej mogą obejmować:
- uczucie smutku lub beznadziei
- trudności w zasypianiu lub nadmierne spanie
- utrata apetytu lub nadmierne jedzenie
- poczucie winy, że nie jest się dobrą matką
- drażliwość, złość i wahania nastroju
- problemy z koncentracją lub podejmowaniem decyzji
Depresja poporodowa, czyli PPD, jest jednym z najczęstszych powikłań porodu. Może dotyczyć kobiet, które niedawno urodziły dziecko, ale może również wystąpić po poronieniu lub martwym urodzeniu. PPD jest poważnym stanem, który może wymagać leczenia za pomocą leków i/lub terapii.
Leczenie depresji poporodowej
Jeśli uważasz, że doświadczasz objawów depresji poporodowej, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia. Istnieje kilka leków, które mogą pomóc złagodzić niektóre objawy związane z depresją poporodową, takie jak Zoloft (sertralina) i Prozac (fluoksetyna). Inne leki to Wellbutrin SR (bupropion)
Objawy depresji poporodowej obejmują:
- Uczucie smutku, niepokoju lub pustki.
- utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność
- Częste epizody płaczu
- zbyt dużo lub zbyt mało snu
- Silny gniew lub drażliwość