Jak wybrać najlepszy falownik do Twoich potrzeb?

Jak wybrać najlepszy falownik do Twoich potrzeb?

Jak wybrać najlepszy falownik

Wybór odpowiedniego falownika jest ważną decyzją dla każdego inżyniera systemu, pracującego zarówno w przemyśle, jak i w rolnictwie. Jeśli chodzi o dostarczenie wymaganego zakresu pracy, falowniki zapewniają precyzję, szybkość i wydajność. Mając wiele parametrów i opcji do wyboru, poniżej przedstawiamy tabelę, wyjaśniającą najważniejsze aspekty przy wyborze falownika, aby pomóc Ci wybrać najlepszy model do Twoich potrzeb:

Kryteria Opis
Napęd System napędowy jest odpowiedzialny za wybór falownika, który będzie współpracował z silnikiem.
Funkcje Niektóre funkcje falownika takie jak regulacja częstotliwości, diagnostyka, sterowanie hałasem, protekcja silnika itp.
Napięcie robocze Musisz określić zakres odpowiedniego napięcia roboczego przed wyborem falownika.
Moc silnika Moc silnika jest miernikiem poboru energii.
Koszty Chcesz dostać dużo za swoje pieniądze, a wybór falownika jest ważnym czynnikiem w swoim budżecie.

Podsumowując, ważne jest, aby Twoje wymagania dotyczące falownika były jasne i możesz wybrać model odpowiedni dla Twojego systemu.

Jak wybrać idealny falownik do Twoich potrzeb?

Wybór odpowiedniego falownika, który spełni Twoje wymagania jest kluczowy dla prawidłowego działania urządzenia. Rozważanie właściwych kryteriów wyboru jest zatem kluczowe i obejmuje szereg czynników takich jak typ silnika, wielkość systemu, rodzaj obciążenia i ile energii zużyje system.

Typ silnika

Rodzaj falownika powinien być przystosowany do rodzaju silnika wykorzystywanego w Twoim systemie. Do silników indukcyjnych o rozrusznikach zalecane są falowniki częstotliwościowego regulowania mocy. Falowniki tego typu są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, które pozwalają kontrolować wyłączanie i resetowanie , odpowiednio dostosowując prędkość i wytrzymałość silnika.

Wielkość systemu

Kluczową sprawą jest wybór falownika, który może zasilić wszystkie elementy systemu. Po pierwsze trzeba określić moc falownika, która jest zwykle określana w jednostce kW lub MW (kilo Wat lub megawat). Zaleca się, aby moc falownika była od 10-20% mniejsza niż moc znamionowa silnika, uwzględniając jednocześnie złożoną zawartość pracy.

Rodzaj obciążenia

Falowniki mają różne klasy obciążenia i sposoby kontrolowania pracy, w zależności od tego, czy system ma być wykorzystywany do ciągłej pracy czy sporadycznie. Falowniki częstotliwościowe o wysokim zakresie wykonawczym są zalecane do użycia dla wysokich obciążeń bądź zastosowania w środowiskach ciężkich.

Ile energii zużyje system

Falowniki wykorzystują energię, dlatego optymalnym wyborem jest wybrany falownik, który posiada wbudowane algorytmy zarządzania energią, pozwalające zminimalizować zużycie energii. W tabeli poniżej można zobaczyć różne klasy falowników i ich zalecane zastosowanie w odniesieniu do ich wydajności energetycznej:

Klasa falownika Zalecane zastosowanie Wydajność energetyczna
Falowniki standardowe Standardowe aplikacje np. pompy i wentylatory Klasa etykietowania energetycznej minimum EEI-0,4
Falowniki premium Aplikacje, w których zużycie energii ma istotne znaczenie Klasa etykietowania energetycznej minimum EEI-0,25.

Jak wybrać najlepszy falownik do Twoich potrzeb?

Kluczowe decyzje przy wyborze odpowiedniego falownika

Wybierając odpowiedni falownik, ważne jest aby Twoje decyzje były uzasadnione. Powinieneś zastanowić się nad wymaganymi parametrami wydajności, typem zasilania, współczynnikiem mocy, a także funkcjonalnościami sterowania dostaącami się do Twojego konkretnego zastosowania. Poniżej znajduje się tabela zawierająca wymagane parametry mające wpływ podczas wyboru odpowiedniego falownika.

Parametr Opis
Zakres
napięć wejściowych
Minimalne i maksymalne dopuszczalne napięcie zasilające falownik, będące cechą jednoznaczną dla danego modelu.
Moc wyjściowa Moc ciągła i chwilowa, która może zostać pobrana przez silnik kontrolowany przez falownik.
Analogowe wejścia i wyjścia Pozwalają na przetwarzanie sygnałów analogowych (np. z czujników), a także na monitorowanie i sterowanie innymi urządzeniami podłączonymi do falownika.
Sterowanie
bezpośrednie i
pośrednie
Sterowanie pośrednie pozwala na modyfikację sygnału wyjściowego (częstotliwość, amplituda lub faza), podczas gdy bezpośredni pozwala na regulację impulsów do silników.

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy dokładnie przeanalizować wymagania i określić, który z falowników ma charakterystyki wymagane dla danego zadania i wymagań konkretnego zastosowania. Szczegółowa analiza parametrów falowników da Ci wiedzę, która pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie do Twoich potrzeb.Zastanawiasz się, jaki falownik będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź nasz przegląd, by znaleźć optymalne rozwiązanie: http://www.takom.pl/dobor-falownika/.