Kiedy zwrócić uwagę na funkcjonowanie prostaty?

Niestety dane statystyczne dotyczące tego, czy w odpowiedni sposób martwimy się nasze zdrowie, nie są zbytnio optymistyczne. Szczególnie dotyczy to mężczyzn, którzy ignorują w ogóle fakt istnienia prostaty. A gruczoł ten przecież jest bardzo ważny w naszym życiu. Jest cała masa najróżniejszych analiz medycznych, które bardzo wyraźnie pokazują, że ignorowanie problemów tego typu może prowadzić do poważnych dysfunkcji, a nawet chorób. Najgorszym scenariuszem jest ten, gdy w naszym organizmie rozwinie się nowotwór. Wtedy zalecone może być na przykład laparoskopowe usunięcie prostaty. Oczywiście są też osoby, które będą ignorować nawet takie zalecenia i nie chcą słuchać lekarzy. Tymczasem może to być dla nas ostatni ratunek, bo po prostu może nam grozić śmierć. A wiadomo przecież, że przerzuty nowotworowe mogą być dla nas śmiertelnie groźne. Oczywiście, gdy już będziemy musieli zainteresować się na poważnie laparoskopowym usunięciem prostaty, to wtedy warto po prostu wiedzieć, w jaki sposób są realizowane takie zabiegi. O tym też oczywiście zawsze poinformuje nas doświadczony lekarz prowadzący lub nawet internista. Wystarczy przejść się do lekarza rodzinnego i o wszystko wypytać.

Na czym konkretnie polega laparoskopowe usunięcie prostaty?

Wiele osób po prostu nawet nie ma zielonego pojęcia o tym, jakie zabiegi będą dla nich rekomendowane oraz jaki konkretnie będą one miały przebieg. A to przecież bardzo ważne, abyśmy wiedzieli, co będzie się działo z naszym ciałem podczas operacji. Jeżeli więc chodzi o laparoskopowe usunięcie prostaty, to będzie taki zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym i musi się odbywać na sali operacyjnej. Nie wystarczy tu mały gabinet zabiegowy. Jest to w końcu spora operacja onkologiczna i wówczas usuwane będą pęcherzyki nasienne, części nasieniowodów oraz sama prostata. Usuwane także mogą być węzły chłonne, ale wszystko będzie uzależnione od tego, jaka jest ocena ryzyka przerzutów. Zauważmy też, że laparoskopowemu usunięciu prostaty poddawani mogą być mężczyźni w bardzo różnym wieku. Jeśli jednak chodzi o emerytów, to potrzebne są tu dokładne konsultacje lekarskie.

Ile trwa laparoskopowe usunięcie prostaty?

Oczywiście z czystej ciekawości nawet warto wiedzieć, jak długo będzie trwać laparoskopowe usunięcie prostaty. Mówimy tutaj o dwóch lub maksymalnie trzech godzinach. Wprowadza się tutaj cewnik, który będzie pozostawać w pęcherzu jeszcze przez jakiś czas po zabiegu. Powrót do zdrowia następuje po 6 lub maksymalnie 12 miesiącach od operacji.